Aile birleşimi vizesi en genel ifade ile yurt dışında yaşan, orada oturma ve çalışma izni olan eşin (bu eş kadın ya da erkek olabilir) yanına gidebilmek için alınan bir tur Ulusal vizesidir. Aile birleşim vizesi yapacak kişilerin alabilmesi için bir takım ön koşulları vardır. Bu koşulların hepsinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç 2-5ay arasında sürmektedir. Bu nedenden dolayı sorun yaşamamak için vize başvurusunu muhakkak en az 5 ay öncesinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aile birleşim vizesi alanlar, belirlenen süre aralığında gittikleri ülkede ikamet etme ve çalışma hakkına sahip olurlar.


Gerekli Şartlar Nelerdir?
Diğer Şartlar Nelerdir?
Nelere Dikkat Edilmeli
Dil Bilme Zorunluluğu
Gerekli Şartlar Nelerdir?
Aile birleşim vizesi talep ede bilinmesi için her şeyden önce evli olması gerekmektedir, bazı koşullarda Almanya´da nikah kıyıla bilir. Eşlerden birinin muhakkak gitmek istenilen ülkede çalışma ve oturma izninin olması gerekiyor.

Çalışma ve oturma izni alamayanlar aile vizesi hakkından faydalanamazlar. Aile birleşim vizesinden velayetleri anne ya da baba üzerinde olan ve 18 yaşından küçük çocuklar da faydalanabilmektedir. Ancak 18 yaşını geçen çocuklar bu yolla vize alarak seyahat edememektedirler.

Şartlar sağlandıktan sonra Gitmek istenilen ülkenin (ki bu Türkiye vatandaşları için genellikle Almanya’dır) Vize almak isteyen yabancı uyruklu insanlardan talep ettiği birtakım evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların tamamının eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir.

Bu evrakların tam olarak neler olduğunu kişiden kişiye değişebilir.
Diğer Şartlar Nelerdir?
Aile birleşim vizesi alabilmek bazı ülkeler (örnek. Almanya) Yabancı dil A1 sertifikası isteme hakka sahiptir. Bu sertifikayı alabilmek için yabancı dil sınavına girmek gerekmektedir. Ancak her yabancı dil sınavı bu sertifikayı verme hakkına sahip değildir. Bu sertifikanın alınabilmesi için resmi olarak bu sertifikayı veren kurum ve kuruluşlar aracılığı ile uygulanan belirli bir eğitim ya da mülakat ve sınavın ardından alınabilmektedir.

Bu işlemlerin eksiksiz bir şekilde yapılmasının ardından yerine getirilmesi gereken işlem Aile birleşim vizesi için gidilecek olan ülkenin Konsolosluğuna resmi başvuru yapılması talep edilmektedir.

Gerçekleştirilen başvuruda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, başvuruda bulunacak olan vatandaşların ikamet ettikleri lokasyondaki ikamet adreslerini söz konusu Konsolosluğa bildirerek bu yol ile başvuru işlemini yerine getirmelidir. Mevcut olan ve yaşanılan yer olarak bildirilen ikamet adresinde en az 6 ay kadar bir süre adres değişikliği gerçekleştirilmeden oturuluyor olunması işlemlerin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesi açısından küçük ama gerekli bir detaydır.

Yabancı uyruklulara aile birleşim vizesi vermek için talep edilen resmi evraklar ülkelere göre ufak tefek farklılıklar gösterebilmektedir.

Bu süreç içinde Aile birleşim vizesi için genel olarak talep edilen evrakların Ülkeden ülkeye değişebilir. Aile birleşim vizesi alan yabancı vatandaşların sahip oldukları haklar: Aile birleşim vizesi alarak bir ülkeye gidip oraya yerleşen vatandaşlar birtakım haklara sahip olmaktadırlar. Bu hakların bir kısmı aşağıda maddeler halinde yer almaktadır:

Aile birleşim vizesi alarak bir ülkeye giden vatandaşlar o ülkede ikamet etme ve yetkinlikleri bulunan meslek dallarında çalışma hakkı elde ederler. Ancak çalışa bilmek için mesleki eğitiminizi tamamladığınıza dair elinizde bulunan diploma ve benzeri belgenin gittiğiniz ülke tarafından tanınıyor olması gerekmektedir. Eğer diplomanız gittiğiniz ülke tarafından tanınmıyorsa vasıfsız işçi statüsünde çalışabilirsiniz.

Gittiğiniz ülkede sağlık ve sigorta haklarından faydalanabilirsiniz.

Ülkelerin yabancı uyruklu vatandaşlara kendi ülke vatandaşlığını verme yetkisi bulunmaktadır. İkinci vatandaşlık alabilmeniz için ülkelerin belirlediği bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri yerine getirdiğiniz takdirde o ülkenin vatandaşı olabilir ve ülke vatandaşlarının faydalandığı haklardan siz de faydalanabilirsiniz. Bu durumdaki vatandaşlara çifte vatandaşlık hakkı verilmektedir ve söz konusu vatandaşlar her iki ülkenin de vatandaşlarına tanıdıkları haklardan rahatlıkla faydalanabilmektedirler.
Nelere Dikkat Edilmeli
Bu vize AB Ülkesinde yaşayan eşinizin veya çocuğunuzun yanına kalıcı olarak gidebilmek veya AB Ülkesinde yaşıyorsanız Türkiye’de yaşayan reşit olmayan çocuğunuzu yanınıza getirmek veya evlenme amaçlı konsolosluğa yapılan oturma amaçlı vize başvurusudur.

Bu vize için başvuruda bulunmak istiyorsanız gelir durumunuzun geçinmenize yetecek kadar iyi olması gerekmektedir. Avrupa Birliği vatandaşı olan ve de birlik vatandaşı biriyle evli olan kişilerin, AB ülkesinde yaşayan eşlerinin yanında kalabilmeleri için esas olarak giriş yapmadan önce, en azından bazı AB ülkelerinde, basit seviyede o ülkenin dilini bildiklerini kanıtlamaları gerekir.

Örneğin Almanya'da, AB Ülkesinde yaşayan eşin AB vatandaşı olması bu zorunluluğu ortadan kaldırmaz. Almanca öğrenmekteki gaye de gelen kişinin topluma mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uyum sağlamasıdır. AB vatandaşı veya ikamet ya da yerleşme iznine sahip olan, AB ülkelerinin vatandaşı olmayan kişiler, eşlerini veya çocuklarını AB ülkesine getirebilirler. Aile birleşimi yoluyla AB ülkesine gidebilmek için önce bir vizeye ve daha sonra da gidecekleri ülkede ikamet izni gerekmektedir.

Aile birleşimi, eş (veya kayıtlı yaşam ortağı) ve ortak reşit olmayan çocuklar veya AB ülkesinde yaşayan reşit olmayan kişiler için ebeveynleri ile sınırlıdır. AB başkonsolosluklarına aile birleşimi vize başvurusu, ancak gerekli belgelerin sağlanması sonucu gerçekleştirilir. Vize başvurusu için sorumlu olan konsolosluklar, ulusal vize işlemleri için yalnızca randevu alınarak ziyaret edilebilir.

AB ülkelerine uzun süreli gitmek için vize almanız mecburidir. Gri, yeşil, siyah veya kırmızı pasaportunuz olsa bile uzun süreli yani doksan günden fazla seyahatler için ulusal vize başvurusu yapmanız mecburidir.
Dil Bilme Zorunluluğu
Bu konudan ilk başlıkta kısaca bahsetmiştik. Örneğin: Almanya’ya yerleşmek istiyorsanız basit düzeyde dil bilme zorunluluğunu yerine getirmeniz gerekmektedir. Almanca bilmiyor iseniz kurslara giderek öğrenmeli ve bu sınava girerek A1 seviyesinde belgeyi almalısınız.

Dil bilmek Almanya’da kalıcı olarak ikamet etmek isteyen kişiler için zorunlu kılınmıştır ancak Almanya’da yaşayan çocuklarının yanına gidecek olanlar için dil bilme zorunluluğu yoktur.

AB'de ülkelere göre başvuru prosedürü farklıdır. Örneğin; Almanya için Türkiye’de yalnızca Ankara’da bulunan Almanya Büyükelçiliği ve İstanbul’da bulunan Almanya Başkonsolosluğundan yapılan aile birleşimi başvuruları şahsen yapılmaktadır. Randevular ülkeye göre sorumlu olan Başvuru Merkezi üzerinden alınmaktadır. Aile Birleşimi için AB ülkelerine göre başvuru süresi de farklıdır.

Örneğin; Almanya’da üç ve 6 ay aralığı olabilmekte ve başvuranın kişisel duruma göre daha erken de olabilmektedir. Özellikle başvuru formları ve istenilen evrakların doğru formatta hazırlanmış olması gerekmekte olup, sorumlu olan federal makamlarınca dikkat edilen konunun da bu yönde olduğunu hatırlatmakta fayda var.