ALMANYA VİZESİ

Almanya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Almanya seyahati için Almanya vize başvurusu yapmak isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmeleri için Almanya vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır.
Schengen bölgesi ülkeler arasında yer alan Almanya da, diğer üye ülkeler gibi iki tür vize ile ülkeye giriş imkanı sunmaktadır.

Kısa Süreli Vize (C): Schengen Vizesi, tüm Schengen Bölgesi’nde altı ay içinde en fazla 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Tanzim edilen vizeler, maksimum 5 yıla kadar geçerli. Schengen Vizesi kısa süreli vize tipidir, resmi, turistik gelir gitiren faaliyet, eğitim, tedavi, ziyaret, kurs, staj, iş ziyareti, fuar, gönüllü faaliyet, araştırma konferansa katılma, spor veya kültürel etkinliğe katılmak amacıyla seyahat etmek isteyen kişileri kapsayan Schengen vizesi.

Ulusal Vize (D): 90 günden daha fazla süre ile Almanya’ da bulunmanız gerekiyorsa ulusal vize statüsünde başvuru yapmalısınız. Uzun süreli vize de evraklarınızı sizin için hazırladıktan sonra örneğin: eğitim, iş, aile birleşimi, iş arama vizesi, çalışma vizesi, oturma izni vizesi, Mavi Kart, Üniversite ve Master, Almanya ya geri göç etmek (emeklilerini Almanya da alanlar içinde geçerlidir), Almanya da doğum yapmak, Almanya da Meslek yapmak, Almanya da Staj yapmak Şirket kuruluşuyla Oturma izni almak gibi konular söz konusu olduğunda ulusal vize ile Almanya’ ya giriş yapmanız ve işlemlerinizi İDATA dışında, konsolosluk ile yürütmeniz gerekmektedir. 

Vize başvurusunda seyahat tarihinizden 90 gün önce bulunma hakkına sahipsiniz. Belirlemiş olduğunuz tarihte seyahat edebilmeniz için; özellikle turizm sezonlarında yaşanan yoğunluğu da göz önünde bulundurarak, en az 45 gün önce vize başvuru işlemlerinizi başlatmanız önerilmektedir.

90 güne kadar olan turistik, ticaret ve ziyaret vizesi başvurularınız genellikle ortalama 5 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre zarfında konsolosluklar ek belgeler ve mülakat yolu ile görüşme talep etme hakkında sahiptir. Ayrıca yoğun seyahat dönemlerinde konsoloslukların yaşadığı yoğunluk da göz önünde bulundurulmalıdır.

Gerekli Belgeler
Almanya Vizesi için gerekli evraklar güncel tutulmuştur. İş verenler, Çalışanlar, Ev hanımları, Öğrenciler, Emekliler, Ticari, Turistlik ve Reşit olmayan gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. Almanya Konsoloslukları, Schengen vize başvuru evraklarında değişiklik yapabilmektedirler.

Aşağıdaki Maddeler her başvuru sahibi tarafından hazırlanması zorunlu evrak listesi.
Detaylı bilgi edinmek için gerekli belgeleri tamamlamanıza ve başvurunuzu eksiksiz bir şekilde yapmanıza profesyonel ekibimizle beraber yardımcı oluyoruz.

Almanya Vizesi Başvurusu için başvuru sürecinizi başlatmak için hemen Almanya Vizesi Başvuru Formu bağlantımızdan formu doldurun veya bize diler Mail yoluyla dilerseniz bizi arayarak ulaşa bilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin ve Bilgi Alın