Avrupa da doğum yapmak, özellikle son yıllarda pek çok ebeveyn tarafından tercih ediliyor. Çocuğunuz için her şeyin en iyisi olsun istiyorsunuz. Seçilmiş belirli Avrupa ülkelerinde doğum yaparak gelecekte çocuğunuzun karşısına çıkacak seçenekleri fazlasıyla artırmak istiyorsanız. Bu seçimi yaparak çocuğunuzun gerçek hayata bir adım daha önde başlamasını sağlayabilirsiniz. Ona en güzel hediyeyi vermek için büyük bir araştırma içerisinde olduğunuzu biliyoruz.

Peki yurtdışında doğum yapmanın avantajları neler? Son yıllarda çok sayıda anne baba adayının dikkatini çeken yurt dışında doğum mevzusu hızla yayılmaya devam ediyor. Birçok çift doğumunu yurt dışında tercih ediyor. En önemli sebep ise yurt dışında doğan bebeğin, doğduğu ülkede vatandaşlığını veya oturma iznini alabilmesidir. Tabii de bu iyi düşünüp karar verilmesi gereken bir olay.


Avrupa’da Doğum ile Vize Serbestliği
Sağlık Hizmetinden Faydalanmak;
Almanya'da Doğum Yapmak
Avrupa’da Doğum Yapmanın Avantajları
Avrupa’da Doğum Yapmanın Dezavantajı
Avrupa’da Doğumla Vatandaşlık Alınır mı?
Avrupa’da Doğum Yapmanın Aile Açısından Avantajları Nelerdir?
Avrupa’da Doğum Yapmanın Anne Sağlığına Zararı Var mı?
Avrupa’da Doğum ile Vize Serbestliği
Eğer bebeğinizi Vize konusunda sorun yaşamayan ve Vizesiz diğer ülkelerde dünyaya ülkelerde girip çıkabilen bir ülkede dünyaya gelirse, yetişkin olduğunda çok sayıda ülkeye vizesiz olarak seyahat edebiliyor. Hem sizin hem çocuğunuz içinde diğer ülkelerde seyahatlerde pasaport ve kimlik kartı yeterli olabiliyor.
Sağlık Hizmetinden Faydalanmak;
Her anlamda gelişmiş bir ülkede dünyaya gelen bir bebek, o ülkenin oturma hakkı veya vatandaşı olacağından ülkedeki sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Günümüzde bile biliniyor ki birçok hastalık için imkânı olan hasta, Avrupa veya Yurt dışında dünyaya gelen bebek, doğduğu ilk günden, hayatının sonuna kadar, vatandaşlıktan veya oturma hakkını kaybetmediği sürece ülkenin tüm sağlık hizmetlerinden yaralanabilmektedir
Almanya'da Doğum Yapmak
İlk sırada gelen Almanya, Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerden biridir. Dolayısıyla doğum fırsatları ve kanunlar hakkında detaylı araştırma yapmak için pek çok kişinin fikri alınabilmektedir. Doğumunuzu Almanya’da yapmak istediğinizde derin bir araştırma yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.
Almanya’nın sahip olduğu yoğun bir Türk nüfusun, doğum talebinde de ilk sıralarda yer almakta. Akrabası ya da tanıdığı Almanya’da olduğu için doğum tercihini burada kullananların yanı sıra tabiki de kendiliğinden Almanya’yı seçenler de çok.

Herhangi bir bağınız olmadığı halde Almanya’da doğum yapmak istediğinizde önce hastane ve doktor arayışına girmelisiniz. Hangi şehrin hastanesinde doğum yapmak istediğinizi ve hangi doktoru tercih edeceğinizi daha önceden belirlemiş olmalısınız.

Planlama konusunda yalnız başınıza adım atmak istemezseniz bu konuda uzmanlaşmış şirketlerden yardım alabilirsiniz. Almanya’da doğumunuzu baştan sona tüm prosedürleriyle gerçekleştirecek, eksiksiz şekilde sizi hazır edecek bir ekiple çalışabilirsiniz.
Avrupa’da Doğum Yapmanın Avantajları
Avrupa’da doğum yapmanın en büyük avantajı vatandaşlık vermesidir. Vatandaşlık, beraberinde muhakkak eğitim ve sağlık haklarından faydalanmayı da getirecektir.
İnsan, zaman içinde başına hangi hastalığın geleceğinden emin olamaz. Dolayısıyla teknolojik açıdan gelişmiş, sağlık alanında kendini ispatlamış ülkeler bu alanda önceliklidir.

Dilediğiniz an tüm imkânlarından faydalanabileceğiniz bir ülkenin vatandaşı olmak önemlidir. Sağlık alanında özelikle Almanya pek çok ülkeden bir adım öndedir. Dolayısıyla dilediğiniz zaman Almanya’da rahat şekilde doğum yapabilirsiniz.

Başka bir avantajı ise ülkenin eğitim sahasında size tanıdığı fırsatlardır. İlköğretim yıllarından üniversite yıllarına kadar çocuğunuzu tüm indirimlerden yararlanarak okutabilme şansınız bulunmaktadır. Doğumla beraber gelen eğitim hakkı, yaşam boyu çocuğunuzun elinin altında olacaktır.
Avrupa’da Doğum Yapmanın Dezavantajı
Avrupa’da doğum yapmanın aileler için en büyük dezavantajı maddi yükümlülüklerdir. Bu ülkelerden biri ise her şeyiyle en pahalı ülkeler arasında yer alan Almanya sağlık sektöründe de bu dezavantajını koruyor.

Almanya’da doğum yapmak isteyen yabancı kişiler, ülkeye yalnızca bu amaçla girdiklerinde ciddi manada harcama yapacaklarını bilmeliler.

Doğumdan bir süre önce ülkeye gelip hem ev ya da otelde kalıp hem de sonrasında doğum yapmak oldukça yüklü bir sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bu dezavantajın yanında Almanya’da doğum yapmanın herhangi bir olumsuzluğu yoktur.
Avrupa’da Doğumla Vatandaşlık Alınır mı?
Kısa süre önce bazı Avrupa ülkeler de hükümet tarafından alınan kararla Avrupa da doğum yapan yabancı ailelere bazı fırsatlar tanındı.
Ülkeye doğum yapmak için giden ailelerin kökenlerine bakmaksızın ülke sınırları içerisinde doğan çocuklara çifte vatandaşlık hakkı verilmekteydi. Bu durumun tek şartı çocuğun 23 yaşına kadar iki vatandaşlıktan bir tanesini tercih etmesiydi.

Yeni düzenlemelerle çocukların her iki vatandaşlığa da hayat boyu sahip olacakları açıklandı. Bu sayede Almanya’da dünyaya gelen bireyler ülkenin eğitim, sağlık ve iş olanaklarından kendi köklerinden vazgeçmeden yararlanabilecekler.
Avrupa’da Doğum Yapmanın Aile Açısından Avantajları Nelerdir?
Çocuğunu Avrupa’da dünyaya getiren anneler, bunu geleceklerine yatırım amaçlı yapmaktalar. Hem kendileri hem de çocuklarının daha iyi koşullarda yaşamasını sağlayacak olan bu adım, çocuğun kararları doğrultusunda oldukça önem taşıyacak.

Çocuğunuz Avrupa’da doğup büyüdükten sonra doğduğunuz ülke sınırları içerisinde yaşama kararı alırsanız bu durumda size bakabilme garantisi sunmalıdır.

İşi bulduğu takdirde, ailesine bakabilecek kadar para kazandığını ispat ettiği durumda rahatlıkla size de yardımcı olacaktır. Avrupa’ya yerleşen çocuğunuz kısa süre içinde sizin için de çalışma ve oturma izni çıkarabilmektedir. Bu süreçte siz de Avrupa sınırları içerisinde çalışabilir, dilediğiniz işe girebilirsiniz.
Avrupa’da Doğum Yapmanın Anne Sağlığına Zararı Var mı?
Avrupa’da doğum yapmak isteyen anneler, bebeklerini rahatlıkla dünyaya getirebilirler. Bunun yanında sağlık hizmetlerinin son derece donanımlı olması annenin de doğuma bir o kadar hazır olmasını sağlayacaktır. Türkiye ile kıyaslandığında örneğin Almanya’nın birkaç şehrinde daha büyük avantajların sizi beklediğini söylemek doğru olacaktır. Ülkeye gelmeden önce hastane kayıtlarınızı ve doktor başvurularınızı tamamlamış olmanız faydalı olacaktır.

İşlemleri tamamladıktan kısa süre sonra ülkeye gelebilirsiniz. Doğumunuza birkaç ay varken giriş yaparsanız doğum eğitimlerini kaçırmamış olursunuz.

Sizin normal doğum sürecinde nasıl hareket etmeniz gerektiği, bebeğinizin nasıl daha kolay dünyaya geleceği bu süreç içerisinde ortaya çıkacaktır. Aldığınız doğum eğitimleri sayesinde doğum travmasını ve sıkıntılarını daha hafif atlatmanız mümkündür. Bilhassa doğum sonrası depresyona karşı özel bir eğitim alacağınızı bilmelisiniz.