Avrupa’ya geri göç etme konusunda tüm ayrıntınları buradan bulabilirsiniz.


Türkiye’ye geri dönüş yaptığı gerekçesiyle oturma izninizi mi kaybettiniz?
Avrupa’da ki hakkınızı nasıl kaybetmezsiniz?
Türkiye’ye geri dönüş yaptığı gerekçesiyle oturma izninizi mi kaybettiniz?
Avrupa’ya geri dönüş yapma imkânınız belirli şartlar altında mevcut. Bunlardan biri belirli yaş arası olmanız halinde ve daha öncesinden yaşamış olduğunuz Avrupa ülkesinden çıkış yapmış olduğunuz tarihten itibaren 5 yıl geçmemiş ise Aile Birleşimden bağımsız, şahsınıza mahsus dönüş ve oturma hakkını almaya sahipsiniz.

Avrupa da akraba bağlantınız bulunması şart değil. Bunun için her ülkede değişen Oturma Kanunu şartları yerine getirmek durumundasınız. Örneğin bazı Ülkelerde Yurttan çıktı yaptığınız tarihten önce sekiz yıl boyunca yasal olarak ülkede bulunmuş olup, altı yıl bir okula gitmiş olup veya tanınan bir diploma almış olmanız gerekiyor.

Geçiminizi nasıl sağlayacağınızda önemli noktalardan biridir. Bunun için iyi hazırlanmalısın ve bilgiye sahip olmalısın. Daha önceden Avrupa da yaşadığınızı ispatlamanız gerekiyor tabii ki ve nerede oturdunuz adres bilgileriniz, Avrupa da doğduysanız tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi birçok evrak lazım.

Oturma iznin geri alma nedenlerden başka bir nedeni ise, eğer ki özel bir mağduriyet halinde yabancının hukuka aykırı olarak şiddet veya azımsanmayacak bir fenalık ile tehdit edilerek evlenmeye zorlanmış ve daha öncede yaşadığı Avrupa ülkesine geri dönüşü engellenmiş olması ve cebir durumunun ortadan kalkmasından sonra 3 ay içinde, ancak belirli Avrupa ülkelerin çıkısından sonra en geç 5 yıl dolmadan önce oturma izni başvurusunda bulunması ve bugüne kadarki eğitimi ve yaşam tarzı itibariyle daha önce bulunduğunuz Avrupa ülkesine hayat şartlarına uyum sağlayacağının mümkün görülmesi halinde oturma izni başvura bilmektesiniz.

Başka bir neden ise oturma izinin geri verilmesi ise, yabancının sınır dışı edilmiş olması ve bulunduğu Avrupa ülkeden terk ettiği anda muhtemelen sınır dışı edilecek olması, sınır dışı edilmesine gerektiren bir nedenin mevcut olması hallinde veya reşit olmaması ve şahsı sorumlu olan Federal ülkesi üstelenmediği sürece reddedilebilir.
Avrupa’da ki hakkınızı nasıl kaybetmezsiniz?
Avrupa’da oturma hakkıyla yaşayan biri, yabancılar dairesinde izin almadan Türkiye’de okulla gittiğinde, çalışmak, evlenme ve yurtdışına yerleşme gibi nedenlerden alt aydan fazla kaldığınız taktirde oturma hakkınızı iptal ediliyor.

Bu nedenle oturma hakkınızı kaybetmemek istemiyorsanız, Türkiye’ye gitmeden önce bulunduğunuz Avrupa ülkesinden yabancılar dairesinden durumlarını gerekçelendiren evrakları yanlarında götürerek izin almaları gerekiyor. Emekli olan vatandaşlar için belirli Avrupa ülkelerde bu durum değişkendir. Örneğin: Almanya’da en az 15 yıl kesintisiz yaşayan, bu oturum hakkına sahip olan ve 60 yaşını dolduran Türk Vatandaşları, 12 ay içinde Almanya’ya gelmeleri halinde oturum izinleri iptal edilmiyor.

Almanya’da 15 yıl yaşayan bir Türk vatandaşı, Niederlassungserlaubnis hakkına sahip Türk vatandaşları, altı aydan fazla Türkiye’de kalsalar da Almanya’ya geri döndükleri zaman geçimlerini sağlayabilecek durumda iseler bu oturma hakları devam ediyor.