İş arama vizesi, Almanya’ya seyahat eden yabancılar her alanda – sektörde çalışamamaktadır. Öncelikle AB Mavi Kart almaya uygunluk kontrol edilmelidir. Bunun dışında tanınmakta olan bir diploma sahibi olanlar, yurt dışında mesleki eğitim alanlar ve mesleki eğitimini Almanya’da alanlar bu ülkede çalışma hakkına sahiptirler.


Eğer mesleki eğitiminizi Almanya’da bir kurumdan aldıysanız bu eğitim sonrasında Almanya’da bir işte çalışabilirsiniz. Çalışılacak işlerin alınan mesleki eğitimlere uygun olması gerekmektedir. Ayrıca mesleki eğitim süreci en az 2 yıldır.

90 günü aşmayacak şekilde Almanya’da çalışmak isteyen kişilerin Schengen Vizesi için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuruda gerekli evrakların yanında ikişer adet fotokopisi de yer almalıdır. Eğer 90 günü aşan çalışma süresi için başvuru yapacaksanız Ulusal Vize için başvuru yapmanız gerekmektedir.

AB Mavi Kartın sağladığı avantajlar


  • Yurtdışında AB Mavi Kart sahibi olarak sınırsız oturma izni (ulusal yerleşim izni) alabilirsiniz.
  • Eğer en az 18 aydan beri bir AB Mavi Kart sahipseniz, başka biz AB üyesi ülkeye giriş yapabilme şansı.
  • Aile üyelerinizi beraber götürmek.

Vatandaşlığa Kabul


Yurtdışın’da sürekli kalmak istiyorsanız, belli koşullarda vatandaşlığa kabul edilebilirsiniz. Başvurmadan önce ATUS Vize & Danışmalık Hizmetleri Ltd. Şti. iltibata geçebilirsiniz.