Yurt dışında şirket kurmak herkesin hayali. Eskiden dünyanın diğer ucundaki ülkelerle iş yapmak için okyanusları aşmanız, fırtınalarla mücadele etmeniz gerekirdi. Ama şimdi? Şimdi bazı ülkelerde iş kurmak, Türkiye’de iş kurmaktan daha kolay olabiliyor.


Yine de yurt dışında şirket kurmak, her koşulda ciddi bir iş. Tabii bu düşündüğünüzden daha kolay da olabilir, daha zor da. Yurtdışında şirket kurmak veya şube açmak için planlama yaparken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var.

Planlama Yapmak


Önce hangi işi yapacağınıza veya Türkiye’de yürüttüğünüz iş için yurt dışında şube açacaksanız hangi ülkede açacağınıza karar vermelisiniz.

Örneğin, var olan firmanızın yurtdışı ortaklı satışına devam etmek gibi.

Belirlediğiniz ülkenin şartlarını detaylı bir şekilde incelemeli, yurt dışı devlet teşvikleri hakkında araştırma yapmalısınız. Bu konuda Almanya’daki ekibimiz, mali mü

şavir ve avukatımız detaylı bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar sayesinde, Almanya’da bir şirketin nasıl kurulacağından vergi oranlarına kadar her sorununuzu birlikte kolayca çözebiliriz.

Almanya’daki şirket türleri


Gesellschaft mit beschränkter Haftung GmbH (Sınırlı Şirket)

Gesellschaft mit beschränkter Haftung GmbH (Sınırlı Şirket), Almanya’daki en yaygın şirket türüdür. Hissedarlar, şirketin borçlarından kişisel olarak sorumlu değildir. Bir kişi bir GmbH kurmak ve hissedarı olmak için yeterlidir. Hisse sermayesi en az 25.000 € olmalıdır.

Aktiengesellschaft AG (Anonim şirket; kamu limited şirketi; şirket)

Almanya’da Aktiengesellschaft AG şirket türünde bir şirket kurulması için, şirketin tek hissedarı olabilecek en az bir kişi de olmalıdır. Hisse sermayesi gereklidir.

Offene Handelsgesellschaft (OHG) (Şirket, genel ortaklık)

Yurtdışında şirket mi kurmak istiyorsunuz?


ATUS Vize & Danışmanlık Hizmetleri şirket kuruluşu ile ilgili tüm süreçlerde yanınızda.

Yurtdışı şirket kuruluşu ile ilgili sunduğumuz hizmetlerimiz:

  • Şirket kuruluşu ile ilgili mali ve hukuki “due diligence çalışması” ve operasyonlarınıza en uygun şirket türünün belirlenmesi
  • Şirket kuruluşu için gerekli belgelerin hazırlanması
  • İstediğiniz şirket türüne göre en kısa sürede şirketinizin kuruluşu için yasal başvuruların yapılması ve takibi
  • Yurtdışında kurulan şirketinizin çalışanları ve onların yakınlarının oturma izinleri için yasal başvuruların yapılması ve takibi
  • Yurtdışında kurulacak şirketinizin muhasebe ve finansal işlerinin koordinasyonu ve takibi

Yurt Dışında Yapılacak İşler


Son dönemler en çok konuşan konulardan biri, yurt dışında iş kurmak isteyenlerin hangi alanlarda yatırım yapıp, iş hayatına hangi yönde devam etmeleri gerektiğidir. Yurt dışında yatırım yapılacak o kadar çok iş alanı var ki, değerlendirilebilecek çok fazla sektör var ki…

Yurt dışında lokanta açmak hemen hemen herkesin aklına gelmiştir. Yurt dışında Türk yemeklerinin markalaşmaya başlaması ile birlikte bu fikir iyice yaygınlaştı. Bu fikir çok da mantıksız durmuyor olsa bile, yurt dışında iş yeri açma teşvikleri ile ilgili daha fazla araştırma yapmanız, girişiminizin hayatta kalabilmesi adına oldukça önemli.

Lokanta işletmeciliği dışında otel işletmeciliği de yapabilirsiniz. Turizm ve otelcilik eğitimi aldıysanız, iyi bir araştırma yaptıktan sonra Türkiye’de kazanabileceğinizin çok üzerinde para kazanabilirsiniz. Yurt dışında irtibat bürosu açmak da gerekli izinler doğrultusunda yapabileceğiniz işlerden biri. Maraş dondurması, meyveli yoğurt, kahve dükkânı, mücevherat, tekstil gibi alternatifler de yurt dışında yapılacak işler arasında yer alıyor.

  • Yurt Dışında Şube Açmanın Avantajları

Yurtdışında şirket şubesi açmak pek çok açıdan avantajlıdır. Çünkü pek çok ülkede iş yapmak, Türkiye’de iş yapmaktan daha kolay ve daha ekonomiktir. Tabii bu her ülke için geçerli değildir. Örneğin Almanya’da şirket şubesi açmak, normal şube açmak kadar zor olabiliyor. Yurt dışında iş kurma desteği alsanız bile sizi zorlu bir yolculuk bekliyor olabilir.

Her ne olursa olsun, yurt dışında şube açma teşvikleri ile şube açma hayaliniz daha kolay gerçekleşebilir. Diyelim ki, Türkiye’de bir şirketiniz var ve şirketinizin mal veya hizmetlerini yurt dışında pazarlamaya karar verdiniz. Dış Ticaret Müsteşarlığı bu durumda şirketinize belirli oranlarda destek olabilmektedir25.11.2005 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2005/4 Sayılı “Yurt Dışında Ofis-Mağaza Açma İşletme ve Marka Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamına göre, yurt dışında faaliyet gösteren ihracatçı firmaların harcamalarının bir kısmı Para Kredi Koordinasyon Kurulu tarafından karşılanmaktadır. Yurt dışı ofis açma desteği, yurt dışı birime ödenen kira bedelleri, ofis eşyaları ve reklam giderlerini içerir. Bunun gibi desteklerden dolayı yurt dışında şube açmak oldukça avantajlıdır.

Dış Ticaret Müsteşarlığı desteğinden faydalanmanın en önemli şartı, yurt dışı birimiyle Türkiye’deki şirket arasında organik bir bağın bulunması durumudur. Limited şirketin yurt dışında şube açması da aşağı yukarı aynı şartlara tabidir.

Siz de yurt dışında bulunan bir şirketle ortaklık kurarak veya şirketin yurt dışındaki faaliyetlerini bir şube aracılığıyla yürüterek bu bağı kurabilirsiniz. Yurt dışında işyeri açmak ve verilen destekler hakkında ne kadar bilgi edinirseniz kendinize o kadar güvenirsiniz. Yurt dışında iş kurmak için kredi arayışındaysanız, bankalarla görüşmeden önce bu desteklerle ilgili bizimle irtibata geçin.