Bilindiği gibi, üniversite eğitimi almak, yasal olarak belirli bir uyruk ve ülkeyle sınırlı değildir. Farklı ülkelerde üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, başvuru prosedürleriyle ilgili bilgileri ve yararlı notları ülkelerin ve üniversitelerin kendi internet sitelerinden elde edebilirler.


Ancak, AB üyesi olmayan bir ülkeden üniversite eğitimi almak için bir AB üyesine, örneğin Almanya’ya gelmek istiyorsanız, üniversite tarafından kabul edilmeniz durumunda bile, ‘üniversite eğitimi amaçlı’ bir ikamet izni almanız gerektiğini bilmelisiniz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, AB ülkelerinde devlet üniversitelerinin çoğu ücretsiz olup, yalnızca yıllık harç tutarları ve konaklama giderleri ödenmektedir.

Türkiye’de lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimine başlamak veya hali hazırda kayıtlı oldukları üniversite eğitimlerine AB Ülkeleri’nde devam etmek isteyen öğrenci adaylarının, ikamet izni ve bazı temel prosedürleri yerine getirmeleri zorunludur. Yurtdışında üniversite eğitimi alabilmek için vize işlemleri öncesinde Türkiye’de lise eğitimi tamamlanmalı, sonrasında YGS ve LYS sınavlarına girilmelidir.

Sonrasında, AB ülkelerinde istenen üniversiteyle irtibat kurmak ve yazımızda üzerinde durduğumuz gibi gerekli vize ve ikamet izni işlemlerine başlanması gerekmektedir.

Örneğin, Almanya her dönem hem bilim anlamında hem de teknolojik gelişmeler bağlamında devamlı olarak yabancı ve nitelikli öğrencilerin Almanya’da eğitim görmelerine imkân tanımaktadır. Bu sebeplerden ötürü kolaylıkla alacağınız vizeler ile eğitiminizi Almanya’da sürdürmeniz mümkündür. Bu vizeler;

Yoğunlaştırılmış dil kursu katılımcıları

Burssuz üniversite öğrencileri

Burslu üniversite öğrencileri 

için geçerlidir.

Üniversite eğitimimi nasıl finanse edebilirim?


Siz de okulda çok başarılı bir öğrenciyseniz ama maddi nedenlerden dolayı yurt dışında okuma şansınızın olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Örnek vermek gerekirse, Almanya’da üniversite eğitiminizi finanse etmek için burslara başvuruda bulunabilirsiniz. Burslar, federal devlet ve vakıflar tarafından üstün yetenekli öğrencilerin teşvik edilmesi amacıyla sağlanır. Yabancı üniversite öğrencileri, üniversite mezunları, doktora öğrencileri ve akademisyenlere yönelik burs olanakları bunlara örnektir. Diğer seçkin burs organizasyonlarının sağladığı olanaklar da Alman hükümeti tarafından desteklenmektedir.

Belirli koşullar altında öğrenci yardımı (BAföG) için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak yine de her yabancının öğrencinin bu yardım (BAföG) hakkına sahip olmadığını ve yabancıların Alman vatandaşlarıyla aynı ölçütlere göre değerlendirilmediğini unutmamak gerekir.

Aynı zamanda, öğrenci yardımının (BAföG) teorik olarak hemen hemen her zaman SGK ll’yi hariç tuttuğu dikkate alınmalıdır. Bunlar her öğrenci için geçerli değildir.

İkamet yasası (§ 16) izninin doğrudan üniversite eğitimi için verilmiş olması durumunda, bu vize yalnızca geçimin kendi kaynaklarınız (veya ebeveynlerin desteği) tarafından güvence altına alınması koşuluyla verildiğinden, genellikle öğrenci yardımı (BAföG) hakkı söz konusu olmaz.

Eğer üniversite eğitiminizin yanı sıra çalışmak istiyorsanız, iki konuyu dikkat almalısınız:

Üniversite öğrencilerinin geçici olarak çalışması birçok şirket için avantajlıdır, çünkü üniversite öğrencileri için daha düşük sosyal sigorta primleri ödenmektedir. Ama bu yalnızca “üniversite öğrencisi ek faaliyeti” adı verilen çalışmalar için geçerlidir. Bunun için yalnızca yarıyıl tatilinde veya haftada en fazla 20 saat çalışabilirsiniz.Eğer daha fazla çalışırsanız, artık öğrenci olarak değil, çalışan olarak dikkate alınırsınız. Bu durumda da sosyal sigorta primleri normal düzeye çıkar ve bu işverenlerin artık sizi çalıştırmak istememesi için bir neden teşkil edebilir.

AB üyesi olmayan ülkelerden gelen ve üniversite eğitimi için özel bir ikamet iznine sahip (ikamet yasası § 16) üniversite öğrencileri, ek bir sınırlamanın geçerli olduğunu göz önünde bulundurmalıdır. Üniversite öğrencisi ek faaliyetlerine daha önce belirttiğimiz gibi haftada en fazla 20 saat izin verilir. Eğer daha fazla çalışmak istiyorsanız (örneğin yarıyıl tatillerinde), bunun için yılda 120 iş günü veya 240 yarım iş günü olmak üzere ek bir sınırlama da söz konusudur. Çalışma sürenizi ve dolayısıyla kazancınızı yüksetlmek istiyorsanız, bunun için sorumlu olan kuruma izin başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Ama iş yaşamınızın, üniversite eğitiminizi olumsuz yönde etkilememesi için de dikkat etmelisiniz.

Üniversite eğitiminizi finanse etmenin bir diğer yolu da öğrenim kredisi almaktır. Bu konudaki bilgileri yüksek okul pusulasında bulabilirsiniz.

Vize işlemlerinin birkaç hafta süreceğini de göz önüne alacak olursak, başvurunuzu yükseköğrenimin başlamasına yetişecek şekilde yapmanız daha doğru bir hareket olacaktır. Başvuruların olumlu şekilde sonuçlanmaları için doğru evrakların hazırlanması son derece önemlidir. Gerekli gördüğünüzde bu hazrılıklarla ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.