2023'ün Pasaport Ücreti ve Tutarları

Ülkemizde pasaport talebinde bulunan pek çok kişi bulunuyor. Kimi turistik, kimi eğitim, aile birleşim, kimi mavi kart, kimi çalışma izni için, kimi şirket kuruluşu için, ya da ticari amaçlar ile pasaport almak istiyor ancak bu kişilerin öncelikle mutlaka pasaport ücreti ödemesi gerekiyor. Pasaport işlemleri, bağlı olduğunuz il veya ilçe emniyet müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Bağlı bulunduğunuz il veya ilçede değilseniz, bulunduğunuz adresi gösteren bir ikametgâh belgesi ile başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

Pasaport başvuruları için gerekli evraklar:

    • İl veya İlçe Nüfus Müdürlüklerinden pasaport talep formu
    • Nüfus cüzdanının aslı
    • 4 Adet Biyometrik fotoğraf
    • Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen “Pasaport Cüzdan Bedeli” ve istenilen pasaport süresine göre pasaport harcı (Pasaport uzatmalarda cüzdan harcı alınmaz)

Her sene Pasaport Ücretleri farklı rakamlar ile bizleri karşılıyor. Pasaport alabilmek için başvuru yapmak şart olmaktadır. Başvuru yapabilmek için ise bu pasaportun ücretinin ödenmesi gerekiyor.

2023 yılı pasaport ücretleri:

Bu ücretler Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olup ücretleri aşağıdaki gibidir:

*** Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Ödenecek olan bu pasaport ödemelerinin dekontu alınmalıdır. Çünkü başvuru esnasında görevliler tarafından talep ediliyor. Banka tarafından size verilen dekontun üzerinde adınızın olup olmadığı hususunda da dikkatli davranılması gerekiyor. Aksi takdirde bu durum sizin için olumsuz bir durum yaratabilir.

Yatırılacak olan tüm harç ücretleri tüm bankalar tarafından yapılabilen bir işlem olmaktadır. Bu işlem ise saniyeler içerisinde meydana geliyor.